خانه / مقالات / بهترین غذای گربه ایرانی چیست؟

بهترین غذای گربه ایرانی چیست؟

بهترین غذای گربه ایرانی چیست؟

انتخاب بهترین غذای گربه ایرانی با وجود برندهای مختلف غذای گربه و رژیم غذایی گربه تان، کاری دشوار است زیرا هر غذایی نمیتواند سلامتی گربه خانگی شما را تضمین کند. در سایت های فروش آنلاین و برخی از کلینیک های دامپزشکی که فروش غذای گربه دارند، می توان برندهای مختلف غذای گربه ایرانی را یافت. درصورتی که اطلاعات کافی در مورد سلامت و تغذیه گربه خود نداشته باشید و تنها بسته بندی و کشور سازنده غذای حیوان را مدنظر قرار دهید، ممکن است بدترین غذا را برای گربه خود خریداری نمایید.

برای خرید بهترین غذای گربه ایرانی ، باید در ابتدا نیازهای گربه را درنظر بگیرید زیرا فیزیولوژی بدن گربه ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین می توانید با نگاه به مواد تشکیل دهنده غذا در پشت بسته و بررسی آن، بهترین غذای گربه ایرانی را انتخاب کنید. در ادامه نیازهای بدن گربه را بیان خواهیم کرد.

گربه ها برای اینکه زنده بمانند، باید گوشت بخورند. گربه ها برای اینکه سالم و سرحال باشند، ۲۲ نوع آمینواسید نیاز دارند که ۱۱ نوع آن ها باید از طریق غذا حتما دریافت شود. درغیراینصورت مشکلات و بیماری های متفاوتی برای گربه خانگی شما پیش می آید.

بهتر است بدانید نیمی از کالری موردنیاز بدن گربه باید از طریق پروتئین جذب شود و کمتر از نیمی دیگر، باید از طریق چربی تامین شود. غذای گربه باید مقدار کمی کربوهیدرات داشته باشد.

غذای گربه باید همچنین متناسب با سن او باشد. گربه های زیر ۱ سال، باید غذای بچه گربه مصرف کنند. درصورتی که می خواهید درمورد غذای بچه گربه و غذای گربه بالغ بیشتر بدانید، به مطلب چه اصولی را باید در تغذیه گربه رعایت کنیم؟ مراجعه کنید.

 

۲ راهکار برای بررسی کیفیت غذای گربه

  1. مطالعه پشت بسته غذای کنسروی یا غذای خشک گربه: برای بررسی بهترین غذای گربه ایرانی ، باید پشت بسته بندی غذا را مطالعه کرد. همچنین باید در مورد غذای گربه خانگی خود اطلاعات کافی داشته باشید و انواع غذای گربه و تفاوت های میان آن ها را بدانید.
  2. تحقیق در مورد برند غذای گربه: شما می توانید برای دریافت اطلاعات کافی در مورد برندهای مختلف غذای حیوانات خانگی، نام آن را در گوگل جستجو کنید و سایت مربوط به برند موردنظر و نظرات مردم درباره آن برند را مطالعه کنید. بدون شک می توانید اطلاعات زیادی از این طریق به دست بیاورید.

 

چگونه وجود کربوهیدرات در غذای گربه، باعث افزایش کیفیت غذا می شود؟

گربه ها در طبیعت از طریق شکار غذای خود را تهیه می کنند. گاهی اوقات داخل معده شکار گربه ها، باقی مانده گیاهان هضم شده وجود دارد و گربه ها با خوردن داخل معده شکار، کربوهیدرات موردنیاز خود را تامین می کنند.

در صورتی که غذای گربه خود را از پت شاپ تهیه می کنید، می توانید در قسمت ingredient یا composition محتوای غذای خشک گربه را بر اساس بیشترین وزن مشاهده کنید. دقت کنید که مواد غذایی مانند سویا، جو، گندم و ذرت نباید به میزان زیاد در غذای گربه وجود داشته باشند.

همچنین در قسمت analytical constituents بسته غذای گربه، درصد چربی، پروتئین، فیبر و خاکستر بیان شده است. در غذاهای مرطوب گربه مانند پوچ گربه و کنسرو گربه، درصد رطوبت غذا را نیز ذکر می کنند.

 

ترفندی برای تشخیص مقدار کربوهیدرات غذای گربه

در این قسمت ابزاری برای محاسبه کربوهیدرات غذای گربه خانگی شما بیان می کنیم.

  •  https://www.easycalculation.com/other/fun/cat-food-nutrition.php میتوانید از این سایت استفاده کنید.
  • درصدهایی را که از قسمت analytical constituents در پشت بسته غذای گربه می باشد، خوانده و در صفحه باز شده، در قسمت % of food وارد کنید. برای محاسبه کربوهیدرات غذای خشک گربه به دلیل عدم وجود رطوبت در آن، قسمت moisture را باید خالی بگذارید.
  • پس از اینکه مقادیر موردنظر را وارد کردید، در پایین صفحه و قسمت carbohydrates، مقدار کربوهیدرات غذا به شما نمایش داده می شود.
  •  در این صفحه، در قسمت Calories per 100g of food، میزان کالری غذای گربه به ازای هر ۱۰۰ گرم را نیز نمایش می دهد. کالری غذا برای گربه های چاق مهم می باشد و باید در رژیم غذایی رعایت شود.

هرچه میزان کربوهیدرات غذای گربه کمتر باشد، برای گربه شما بهتر است و طبیعتا در غذاهای تجاری، قیمت غذای گربه با این ویژگی، گرانتر می باشد. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کربوهیدرات به میزان زیاد در غذای گربه چه مشکلی برای او به وجود می آورد؟

 

مشکلات و بیماری ها در صورت وجود درصد زیاد کربوهیدرات در غذای گربه ایرانی

بهتر است بدانید گربه های وحشی که بیشتر گوشت میخورند، تنها پنج درصد از کربوهیدرات استفاده می کنند اما برخی گربه های خانگی بیش از سی درصد غذایشان شامل کربوهیدرات می باشد. وجود کربوهیدرات در غذای گربه ایرانی ، باعث ایجاد قند در بدن برای تامین انرژی او می باشد که اگر مصرف نشود، باعث اضافه وزن و چاقی و مشکلات گوارشی در گربه می شود.

 

باکیفیت ترین غذای گربه ایرانی چیست؟

از جمله غذاهای باکیفیت برای گربه، غذایی است که سرشار از منابع پروتئین باشد. البته دقت کنید غذایی که پروتئین اش جذب بدن شود با پروتئین خام غذا تفاوت دارد. به عنوان مثال پروتئین تخم مرغ به میزان ۱۰۰ درصد جذب بدن می شود اما پروتئین پر دارای ارزش هضمی ۰ درصد است! و جالب است بدانید پروتئین هردوی این غذاها در غذای خشک گربه یک نوع حساب می شود و برندهای غذایی سگ و گربه ملزم نیستند که درصد قابل هشضم بودن پروتئین را روی بسته های غذا بنویسند.

بار دیگر به قسمت محتویات غذای گربه (ingredient یا composition) دقت کنید. سازمان غذا و داروی آمریکا(AAFCO) اعلام کرده است که کارخانه های تولیدکننده غذای حیوانات می توانند از بخش های مختلف لاشه حیوانات برای تولید غذای حیوانات خانگی استفاده نمایند. بهترین غذای گربه ایرانی باید دارای meat یا poultry باشد. اگر اولین ترکیب غذا دارای Animal by-product بود، به این معنی است که این غذا شامل هر قسمت لاشه حیوانات به غیر از ماهیچه آن ها می باشد. بنابراین در این مورد باید کیفیت پروتئین غذا را حتما بررسی کنید. درصورتی که Plant protein اولین ماده برای پروتئین گیاهی بود، غذای مناسبی برای گربه شما نخواهد بود. زیرا قابلیت هضم پروتئین های گیاهی بسیار پایین می باشد. همچنین می توانید با ارسال ایمیل یا گفتگوی آنلاین از طریق سایت شرکت سازنده غذا، از آن ها بخواهید پروتئین قابل هضم در غذای موردنظر را برای شما بیان کنند.

 

آب، نیازی که نباید در غذای گربه نادیده گرفته شود!

به دلیل اینکه گربه ها برای مناطق گرم و خشک و نیمه بیابانی مناسب هستند و با آن خو دارند، بدن آن ها می تواند با کم آبی کنار بیاید. البته این ویژگی گربه ها، مشکلاتی را نیز به وجود می آورد.

  • گربه ها به خوبی انسان ها و حتی سگ ها تشنگی را نمیفهمند و زیاد آب نمیخورند. بنابراین همیشه دارای ادرار غلیظی هستند که اکثر مواقع شامل املاح معدنی می باشد. بنابراین گربه ها بسیار بیشتر از دیگر حیوانات، در معرض مشکلات کلیوی و سنگ های ادراری می باشند.
  • از سوی دیگر، گربه هایی که در طبیعت زندگی می کنند، اکثر آب موردنیاز بدنشان را از شکار خود دریافت می کنند. بهتر است بدانید ۷۰ درصد بدن یک موش از آب تشکیل شده است. این درحالی است که غذای خشک گربه تنها دارای ۵ درصد آب می باشد!

بنابراین باید در غذای گربه مراقب آب دریافتی او نیز باشید و به این نکته توجه کنید.

 

۲ روش برای رفع مشکل کم خوردن آب توسط گربه

  1. اگر گربه را از بچگی بزرگ کرده اید، می توانید از همان بچگی گاهی اوقات غذای خشک را به صورت خیس به او بدهید. همچنین روزانه یا هر دو روز یکبار، کنسرو گربه به او بدهید. کنسرو و پوچ گربه، آب زیادی دارند و نسبت به غذای خشک، لذیذتر می باشند.
  2. همچنین ظرف های اتوماتیکی وجود دارند که آب داخل آن ها به چرخش در میاید. به اینصورت گربه را به آب خوردن تحریک می کند.

همچنین باید ظرف آب گربه را روزی دو بار خالی کرده و آب تازه داخلش بریزید. باید به میزان و حجم ادرار گربه دقت کنید و درصورتی که به میزان کم ادرار کرده است، کنسرو و آب بیشتری به او بدهید.

به این نکته هم دقت کنید که سلامتی دوست خانگی خوب شما، باعث شادی و سرحالی شما نیز می شود پس به آن توجه کرده و اهمیت بدهید!

درباره‌ی emami

همچنین ببینید

آموزش قرص دادن به گربه ها

آموزش قرص دادن به گربه ها

در این مقاله قصد داریم به آموزش قرص دادن به گربه ها بپردازیم. قرص دادن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *