خانه / مقالات / چه اصولی را باید در تغذیه گربه رعایت کنیم ؟

چه اصولی را باید در تغذیه گربه رعایت کنیم ؟

چه اصولی را باید در تغذیه گربه رعایت کنیم ؟

اگر بخواهیم در مورد تغذیه گربه در یک جمله صحبت کنیم، بهتر است بگوییم غذایی که تمامی نیازهای بدن گربه را تامین کند، غذایی مناسب برای اوست. نیازهای غذایی گربه شامل چربی، پروتئین، ویتامین، کربوهیدرات، مواد معدنی و آب می باشد.

اگر به تازگی صاحب گربه یا بچه گربه شده اید، باید همواره به تغذیه و نگهداری گربه توجه کنید. تغذیه حیوانات خانگی از مهم ترین موضوعات برای نگهداری این حیوانات می باشد. در این مطلب به شما اطلاعات زیادی در مورد غذای گربه خانگی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

نکات مهم در رابطه با تغذیه گربه بالغ

گربه ای که در طبیعت زندگی می کند و غذایش را با شکار و تحرک زیاد به دست می آورد، بالطبع با گربه خانگی که تحرک کمتری دارد و همواره غذایش را به صورت آماده از صاحبش دریافت می کند، تفاوت دارد. غذای مناسب برای گربه خانگی باید شامل تمامی نیازهای غذایی گربه مانند پروتئین، چربی و مواردی را که در بالا ذکر شد، باشد.

مواد غذایی مانند شیر، پنیر و تخم مرغ می تواند در کنار گوشت به گربه بالغ داده شود. پروتئین باید حداقل ۵ درصد جیره غذایی گربه بالغ را شامل شود. این منبع برای گربه های جوان باید ۱۰ درصد و برای بچه گربه هایی که به تازگی از شیر گرفته شده اند، ۳۰ درصد باشد.

غذای خشک گربه بالغ شما باید پروتئین گیاهی بسیار کم و پروتئین حیوانی زیادی داشته باشد زیرا هضم پروتئین گیاهی برای گربه ها کمتر است و ممکن است گربه دچار بیماری شود. کربوهیدرات در غذای گربه بالغ باید کمتر از ۱۰ درصد آن باشد. گوشت، مرغ یا ماهی تازه از منابع غذایی مفید برای گربه خانگی می باشد.

گربه های خانگی به نسبت سگ های خانگی، به انرژی، پروتئین و در کل غذای بیشتری احتیاج دارند. همچنین به دلیل زیاد خوابیدن، مستعد برای چاق شدن می باشند. بنابراین در صورت دقت نکردن به رژیم غذایی گربه، ممکن است وزن گربه افزایش یابد و چاق شود.

گربه ها به دلیل اینکه به پروتئین زیادی احتیاج دارند، بنابراین فسفر زیادی مصرف می کنند و برای جلوگیری از کمبود کلسیم، باید کلسیم بیشتری به آن ها داد.

گربه هایی که در طبیعت زندگی می کنند، با شکار پرندگان و جوندگان کوچک و وجود استخوان در این حیوانات، نیازشان به کلسیم برطرف می گردد. بنابراین در تغذیه گربه خانگی که سن کمتری دارند، باید گوشت همراه با استخوان چرخ شده و پخته شده همراه با شیر یا آب گوشت قرار دهیم. همچنین در تغذیه گربه های بالغ از استخوان های قلم گوسفند که در زودپز پخته می شود، به همراه گوشت استفاده کنیم.

هرگز به گربه خود گوشت گوسفند، گوساله یا مرغ خام ندهید زیرا ممکن است موجب انتقال انگل هایی به گربه خانگی شما شود. برای تامین ویتامین غذایی گربه که در اثر پخته شدن غذا از بین می رود، می توانید طبق دستور دامپزشک از قطره مولتی ویتامین یا شربت استفاده نمایید. البته بهتر است ماهی را به صورت خام به گربه بدهید تا ارزش غذایی ان از بین نرود.

از جمله سبزیجاتی که می توان در رژیم غذایی گربه قرار داد می توان به هویج و کاهو اشاره کرد. گربه ها به علف های باغچه نیز علاقه دارند اما ممکن است بعد از خوردن آن ها استفراغ کنند که مشکلی ندارد. استفراغ گربه موجب خروج گلوله های موی لیسیده شده از معده گربه می شود.

 

تغذیه گربه به صورت روزانه باید چگونه باشد؟

هرچه سن گربه ها افزایش می یابد، باید تعداد وعده های غذایی آن ها کمتر شود و مقدار هر وعده افزایش یابد.

گربه ها با توجه به نژاد، سن، جنس، میزان تحرک روزانه، شرایط زندگی و … نیازهای غذایی متفاوتی دارند. جیره غذایی گربه نباید به گونه ای باشد که حیوان چاق شود و بالعکس نباید به قدری باشد که گربه ضعیف و لاغر شود. برای اطلاع از دفعات وعده غذایی و مقدار آن ها، بهتر است با یک دامپزشک حتما مشورت کنید.

همچنین جیره غذایی گربه ها نباید به صورت ناگهانی تغییر کند زیرا موجب بیماری گوارشی در گربه شما می شود. در صورت نیاز، اگر رژیم غذایی گربه باید تغییر کند، بهتر است این کار را به صورت آرام آرام انجام دهید. یکی از راه هایی که استرس گربه را در فضای جدید کم می کند، قرار دادن غذایی است که از قبل به آن عادت کرده است.

در وعده های غذایی گربه باید ترکیبات مختلف وجود داشته باشند. به عنوان مثال در یک وعده اگر به گربه خود گوشت پخته شده بدهید، در وعده بعدی به هیچ وجه تخم مرغ و پنیر را نخواهد خورد زیرا مزه گوشت در وعده قبلی را حس کرده است و شما را مجبور می کند دوباره به او گوشت بدهید. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم در وعده های غذایی گربه از تمامی ترکیبات غذایی مانند سیب زمینی، سبزیجات پخته، گوشت و … استفاده کنید.

 

چه غذایی برای بچه گربه مناسب است؟

بچه گربه ها تا سن ۲ ماهگی شیر مادر را مصرف می کنند. در صورتی که بچه گربه شما مادر در کنارش ندارد، بهتر است به او شیر خشک با لاکتوز کم بدهید. دندان های بچه گربه ها از ۲ هفتگی در می آید و از سن ۳ هفتگی به بعد، به غذاهای جامد علاقه مند می شوند. البته از شیر مادر هم تغذیه می کنند و تا ۸ هفتگی مصرف شیر ادامه پیدا می کند. در این مدت زمان می توان تخم مرغ پخته شده یا گوشت چرخ کرده را به همراه شیر به بچه گربه داد.

شیرخشک بچه گربه باید دارای غلظتی دوبرابر که برای بچه انسان آماده می شود، درست شود. همچنین باید به این شیر هیدروکسید کلسیم اضافه شود یا طبق نظر دامپزشک از شربت یا قطره کلسیم استفاده گردد. بطری های پستانک دار مخصوص بچه گربه ها را می توانید از پت شاپ های آنلاین خریداری نمایید. همچنین می توانید از سرنگ بدون سر سوزن یا قطره چکان برای دادن شیر خشک به بچه گربه استفاده کنید. دقت کنید که باید به بچه گربه اجازه دهید شیر را بمکد زیرا در غیراینصورت ممکن است موجب عفونت تنفسی یا پریدن داخل نای او شود. پس از اینکه غذای بچه گربه را دادید، شکم او را با حوله زبر و مرطوب و گرم مالش دهید تا حرکت روده ها آسانتر شود.

 

چه نکاتی را باید در مورد غذای گربه رعایت کنیم؟

 • گربه ها به طعم و مزه آب حساس هستند بنابراین شیر یا آب پاکیزه به آن ها بدهید. مصرف شیر باید متناسب با علاقه گربه باشد.
 • در صورتی که استخوان داخل گوشت ممکن است گربه را اذیت کند، از آن جدا کنید.
 • غذای کنسروی گربه باید بیشتر شامل گوشت باشد.
 • تخم مرغ باید حتما به صورت پخته شده به گربه داده شود زیرا در غیراینصورت در جذب یکی از ویتامین های غذایی اختلال ایجاد می کند.
 • برای اطمینان از سالم بودن گوشت، باید کاملا پخته شود و به گربه داده شود.
 • جگر نباید در غذای گربه زیاد باشد زیرا ممکن است حیوان دچار اسهال شود.
 • پنیر ماده ای است که شامل پروتئین زیادی می باشد و باید به همراه سایر غذاها به صورت خام یا پخته شده به گربه داده شود.
 • برای تامین چربی مورد نیاز گربه باید از چربی های حیوانی و گیاهی استفاده کنید.
 • گوشت باید به صورت تکه های خرد شده و ریز به گربه داده شود.
 • در صورت دادن سبزیجات به گربه، باید آن را خرد کرده و به صورت مخلوطی از گوشت به گربه بدهید.
 • همچنین می توانید برای تامین غذا و تغذیه گربه خود از پت شاپ های اینترنتی خرید غذای گربه را به آسانی انجام دهید.

درباره‌ی emami

همچنین ببینید

آموزش قرص دادن به گربه ها

آموزش قرص دادن به گربه ها

در این مقاله قصد داریم به آموزش قرص دادن به گربه ها بپردازیم. قرص دادن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *