خانه / مقالات / ۷ دلیل برای اینکه باید به نظافت گربه خود اهمیت دهید

۷ دلیل برای اینکه باید به نظافت گربه خود اهمیت دهید

گربه ها به نظافت شخصی خود و تمیز کردن خودشان بسیار اهمیت میدهند، مراسم نظافت آنها بسیار جالب است. گربه ها از پنجه های خود برای رسیدن به نقطه هایی از بدنشون که به طور مستقیم از طریق زبان قادر به دسترسی نیستند برای نظافت خود استفاده میکنند. گربه ها پنجه های خود را میلیسند و بلافاصله پنجه ی مرطوب خود را به سر و صورت خود میکشند تا تمیز شوند. وقتی به دقت به تمیز کرد گربه ها نگاه میکنیم متوجه آرامش و دقت بالای آنها خواهیم شد. گربه ها با دقت و به طور کامل با لیسیدن بدن خودشون رو تمیز میکنند.

حال این سوال برای ما به وجود می آید که آیا شما باید به نظافت گربه خانگی خود رسیدگی کنید ؟

آیا گربه ها نمیتوانند بدون دخالت کردن انسانها نظافت شخصی خود را رعایت کنند و تمیز بمانند ؟

گربه های وحشی و گربه هایی که در بیرون از خانه زندگی میکنند نظافت و تمیز کردن خود را همیشه مدیریت میکنند. در واقع در این مقاله ما دلایل و راه ها مناسبی را برای صاحبان گربه های خانگی ارائه میکنیم . دلایل زیادی برای نظافت مرتب گربه های خانگی وجود دارد که شامل بهداشت پوست بدن، دندان ها، پنجه ها و گاهی گوشها و چشم های آنها میشود.

۱٫ عادت دادن گربه به نظافت توسط شما

شما در هنگام نظافت گربه خود بارها و به طور گسترده ای آن را لمس میکنید . شانه کشیدن روی پوست بدنش بسیار شبیه به نوازش کردن آن است، گرفتن ناخون ها، مسواک زدن دندانها یا تمیز کردن گوشهایش نیاز به روش های مختلفی دارد. عادت دادن گربه به اینکه شما نظافتش کنید در آینده در زمینه های مختلف مثل مداوا کردن آنها در مواقع بیماری یا تمیز کردن قسمت های حساس بدنش به شما کمک خواهد کرد.

۲٫ بررسی و چکاپ گربه برای مشاهده تغییرات غیر عادی

نظافت گربه این شانس را به شما می دهد که از نزدیک به گربه و حالت های آن نگاهی بیندازید. به شما این اجازه را میدهد که وضعیت و شرایط پوست بدنش و همچنین شرایط دندان ها و لثه ها و بیماری های مربوط به دهان را مشاهده کنید. میتوانید کثیفی داخل گوش ها و افزایش حساسیت در قسمت پنجه پا و کل اندامش را مشاهده کنید. همچنین میتوانید متوجه توده های مشکوک یا ورم های بدن آن شوید. کشف کردن زود هنگام بیماری ها کلید اصلی برای جلوگیری از سرطان ها و دیگر بیماری ها میباشد.

۳٫ افزایش پیوند و احساس بین انسان ها و گربه ها

لیسیده شدن توسط مادر یکی از اولین تجربه هایی است که گربه ها بلافاصله بعد از تولد دارند. و بعد از تولد جزء عادت های ریشه ای آنها میشود. گربه ها اقلب اوقات همدیگر را تمیز میکنند و با این کار عاطفه، محبت و پیوندشان را محکم میکنند. در واقع خیلی از گربه ها برای اثبات احساسات شروع  به لیسیدن خود میکنند.شما میتوانید با نوازش کردن گربه خود شاهد این اتفاق باشید. در واقع وقتی شما به نظافت گربه خود میپردازید یک نوع اعتماد و احساس نزدیکی را بین خود و گربه ایجاد میکنید.

۴٫ جلوگیری از ریزش بیش از حد مو در خانه شما

گربه ها میتوانند خود را تمیز کنند، ولی شما میتوانید ریزش موی آنها در خانه را با استفاده از برس های مخصوص به حداقل برسانید. این موضوع مخصوصا در فصل بهار بسیار مهم است. ریزش موی گربه ها در بهار بسیار بیشتر از بقیه فصول است.

۵٫ گربه های داری شرایط خاص نیاز به توجه ویژه در نظافت کردن دارند

گربه های فلج یا آن دسته از گربه هایی که مشکلاتی خاص در حرکت کردن دارند نیاز به اعتماد کردن به انسان ها برای نظافت کردن خود دارند که انسان ها بتوانند آنها را در شرایطی مناسب نگه داری کنند. ورم مفاصل میتواند از تمیز کردن نقطه هایی که در دسترس گربه ها نیستند جلوگیری کند. همچنین گربه های چاق و گربه هایی که سن بالایی دارند برای تمیز کردن خود نیاز به کمک گرفتن از انسان ها دارند.

۶٫ گونه های خاص گربه با نیاز های خاص

در حین این که شما میتوانید برای نظافت گربه هایی که موی بلند دارند از برس ها و شانه ها استفاده کنید، بعضی از گربه های اصیل وجود دارند که نیاز به نظافت و توجه ایی خاص دارند.اگر شما یک گربه اصیل دارید یا فکر گرفتن یکی از آنها هستید باید زمانی را برای یاد گیری نظافت گربه خود اختصاص دهید. به عنوان مثال گربه های پرشین و هیمالین همیشه نیاز دارند تا چشم هایشان تمیز شود. بعضی از گربه های مو کوتاه نیز نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند، آنها هم نیاز به شانه کردن گاه به گاه موهای انبوه خود دارند.

۷٫ مواظبت کردن از دندان ها و پنجه ها

گربه هایی که فقط  در داخل خانه زندگی میکنند و از غذا های آماده تغذیه میکنند باید مراقبت های خاصی از دندان ها و پنجه های آنها شود. در واقع این امر باید برای تمام گربه های خانگی اعمال شود. پنجه های گربه هایی که داخل خانه هستند مثل پنجه گربه های بیرون از خانه ساییده نمی شود بنابراین نیاز به نظارت و چک شدن دارند. دندان های گربه ها نیز دچار جرم گرفتگی میشوند مگر اینکه آنها را تمیز کنید.

درباره‌ی emami

همچنین ببینید

آموزش قرص دادن به گربه ها

آموزش قرص دادن به گربه ها

در این مقاله قصد داریم به آموزش قرص دادن به گربه ها بپردازیم. قرص دادن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *